PlayStation 5’in Eylül 2021 etkinliği notları

PlayStation, fiziksel olarak etkinlik yapmayı bıraktığından beri State of Play ismiyle çevrimiçi etkinlik düzenleyerek tanıtımlarını yapıyordu. State of Play yayınları, bugüne kadar hiçbir büyük etkinlik planının bir parçası olmadı. E3, Gamescom, Summer Game Fest gibi etkinlikler, özellikle pandemi süresinde çevrimiçi şovlara dönerken PlayStation, etkinliğini hiç bu etkinliklerin içerisine yerleştirmedi. Geçtiğimiz hafta ise PlayStation 5 için bir etkinliğin yapılacağı haberi geldi ancak benim ilk dikkatimi çeken isminin State of Play yerine PlayStation Showcase oluşuydu.

Bugün yapılan etkinlikle aslında Sony’nin neden State of Play ismini kullanmak istemediğini bir anlamda görmüş olduk. Çok kez zayıf içerik sebebiyle eleştirilen bu yayınların bir benzerinin olmadığını bize uzaktan anlatmaya çalışmış oysa ki. Belki ilerde yapılacak daha minik içerikli State of Play yayınlarında da fazla beklentiye girmememiz için bir mesajdı bu (küçük not: Sony, geçtiğimiz sene 16 Eylül’de düzenlediği PS5 etkinliğinde de PlayStation Showcase ismini kullanmış ve yeni oyunlar tanıtmıştı). Neyse bu kısmı uzatmadan içeriklere giriş yapayım.

PlayStation, tıpkı avını gözetleyen ve öldürücü hamleyi yapmak için pusuya yatan bir yırtıcı hayvan gibi son hamlesini yaptı. Önce Haziran ayında başlayan, biraz önce adını saydığım tüm etkinliklerin yapılmasını bekledi. Hem diğer firmaların içeriklerini bekledi, hem de meydanı bir anlamda rakibi olan Xbox’a bırakarak elindekileri oynamasını istedi. Bugün ise Xbox’a hamleni görüyorum diyerek elindeki tüm kozları oynadı. Öyle ki, yakında çıkacak olan oyunları Death Stranding Directors Cut ve Horizon Forbidden West’i hiç göstermeden geçti. Zaten etkinliğin açılışındaki satranç temalı tanıtım videosu da aynı mesajı tekrar eder nitelikteydi: PlayStation rakibine tüm hamlelerini gördüm, şimdi hamle yapma sırası bende dedi. Peki PlayStation Showcase’de neler gördük, nelere yükseldik? Kendime göre seçtiğim oyunları kısa bir özetle derlemek istedim.

KOTOR Remake

Açılışın bir Star Wars oyunuyla yapılmasını hiç beklemiyordum ki resmen beklemediğimiz yerden geldi. Hatta internetteki tepkilere de bakılırsa kimse KOTOR (Knights of the Old Republic) remake’i beklemiyormuş. Bu oyun Remastered değil, remake, yani tamamen sıfırdan kodlanarak baştan yapılacak. En önemli fark; Bioware ya da EA’in işin içinde olmaması. Sony güvencesi altında Aspyr Games tarafından yapılıyor. Yıllarca tüm PC oyunlarını Mac’e uyarlamasıyla tanıdığım, bildiğim Aspyr Games, son dönemde farklı bir kimlik arayışındaydı ki nitekim bu arayışlarının sebebi daha büyük projeye girişmiş olmalarıymış.

Aspyr’ın böylesi büyük bir yapımdaki sözüm ona tecrübesizliği kimseyi korkutmasın çünkü Sony’nin güvencesiyle yapılıyor oyun. Bu da ciddi bir know-how paylaşımı demek. Lucasfilm Games de yine projenin içinde yer alıyor. Ben Knights of the Old Republic ve ikinci oyunu doğru düzgün oynayamamıştım. O dönem İngilizce bilgimin de yetersizliğiyle kaptıramamıştım kendimi. O yüzden bu habere en çok sevinenlerden biri oldum diyebilirim.

Tarih: Belirtilmedi (bence hedef 2023)

Marvel’s Spider-Man 2

Herkes God of War’a kilitlenmişti ama benim bu etkinlikten beklentim Marvel’s Spider-Man 2’nin duyurulmasıydı. Videonun başındaki adamın direğe çarpmasından hemen sonra çıkan elektrik dalgasında acaba mı dedim. Sonrasında kostüm gözükünce çığlığı bastım. İlk oyundaki hikayeden sonra ara oyun olan Miles Morales ile ikinci karakterin de zeminini hazırlamıştı bildiğiniz gibi. Eh bir şehirde iki tane Spider-Man olunca haliyle düşman seviyesini yükseltmek gerekiyordu. Bu noktada da baş düşman olarak Venom tanıtıldı. Gerçekten şu an yazarken bile heyecanlanıyorum ama çok da kaptırmamak gerek, çünkü çıkış tarihi maalesef 2023. Etkinliğin sonunda Hermen Hulst’un da dediği gibi Insomniac firması çok çalışkan ve üretken bir firma, fakat onların da bir kapasitesi var nihayetinde. Neyse en azından önümüzdeki yıl daha fazla Marvel’s Spider-Man 2 içeriği göreceğimize eminim.

Tarih: 2023

Wolverine

Sürpriiiiz! Hem de ne sürpriz! Hiç beklemiyordum. Siz bekliyor muydunuz? Insomniac ve Marvel logosunu gördüğümde “Ooo Spider-Man 2 geldi” diye bağırmaya başlamıştım ki bar ortamının hiç de mahallemizin dost canlısı Spidey’e göre olmadığını fark etmem pek uzun sürmedi. Sonrasında zaten yönetmenin yumruğa yaptığı kesme benim gibi herkesin aklına acaba Wolverine mi dedirtmiştir.

Nasıl olacak, açık dünya mı olacak, düz bir hikayesi mi olacak, üçüncü şahıs kamera mı, Spidey evreniyle kesişecek mi? Tüm bu sorular ve daha fazlası şu an havada. Hatta tarih bile yok. Ben 2023’te görürüz diyordum ama Marvel’s Spider-Man 2’yi 2023 diye açıkladıklarına göre Wolverine’i daha çok beklemek lazım. Önümüzdeki yıl Wolverine’den de ilk oynanışı görebiliriz ama.

Tarih: Belirtilmedi (en erken 2023 olur gibi)

God of War: Ragnarök

Gelelim şovun yıldızına. Gözükmesi bekleniyordu aslında. Ben de olmasını bekliyordum ama bu kadarını tahmin edememiştim. Geçen sene sadece God of War: Ragnarök yazısı gözükmüş ve 2021 demişlerdi. Daha sonra, beklendiği gibi 2022 yılına ertelenmişti. Tarih halen yakın olmasına rağmen ben yine bir teaser görürüz diye düşünüyordum fakat beklediğimden katbekat fazla oynanış görüntüsü gösterildi. Bu da oyunun büyük oranda hazır olduğunu, senaryo aşamasında olmadıklarını, kodlamanın ileri seviyede olduğunu gösteriyor. Bu sefer tarih verilmedi, muhtemelen Horizon gibi daha sonradan açıklayacaklardır.

Sondaki söyleşiden anladığımıza göre God of War: Ragnarök, Kratos’un İskandinav mitolojisinde geçen son oyunu olacak gibi. Bu mitolojinin finali olacakmış ki zaten isminin Ragnarök olması beni şüphelendiriyordu. Mitolojideki her şeyin sonunu getiren Ragnarök’ü görecek miyiz sorusuna oyunun yönetmeni tabii ki şeklinde cevap verdi (hayır, Cory Barlog oyunun yönetmeni değilmiş bu sefer). Ayrıca oyunda Thor’un yanı sıra Odin’i de göreceğiz. Yine mitolojideki önemli bir dev olan Tyr da videoda gözüktü. Videonun en sonunda gösterilen küçük kız da bizim Atreus gibi son yaşayan devlerden biriymiş.

GoW: Ragnarök, PS5’ten alacağı güç ve DualSense özellikleriyle çok iyi bir deneyim olacak.

Tarih: Belirtilmedi (2022 diye biliniyor)

Alan Wake Remastered

Yeni bir oyun değil aslında ama yine de bu oyuna böyle bir parantez açmak istedim. Aslında Xbox özel oyunu olarak çıkan, yıllar sonra PC’ye gelen Alan Wake, ondan da yıllar sonra PlayStation’a geliyor. Hem de bu sefer remastered olarak, yani grafikleri PS5 için elden geçmiş olarak geliyor. Remastered olduğu için ana kodların üzerine yapılmış iyileştirmeler ve grafik güncellemesi içeriyor. Dolayısıyla günümüz oyunları gibi bir sıçrama beklememek lazım. Yine de Remedy’nin yaptığı Max Payne sonrası en iyi oyun olan, hikayesiyle oyuncuyu kendi karanlık ve bilinmezlikle dolu dünyasına çeken Alan Wake’i oynamamış tüm PlayStation sahiplerinin deneyimlemesini isterim.

Tarih: 5 Ekim 2021

Uncharted Legacy of Thieves Collection

Uncharted benim PlayStation tarihinde açık ara en çok sevdiğim oyun. Indiana Jones sevgimden ve bu türün gerek oyun, gerek kitap, gerek sinema haline aşık olmam sebebiyle Uncharted benim için PlayStation’ın en çok sevdiğim oyunu (Xbox için de Gears of War, merak edenlere 🙂 )

Uncharted 4 ve Lost Legacy, PlayStation 4’e çıktıklarında grafikleri sebebiyle ağzımı oyunun sonuna kadar açık bırakmışlardı. Şimdi biraz daha elden geçerek PlayStation 5’e cilalanmış olarak geliyorlar. Sadece bu iki oyunu barındıran Legacy of Thieves Collection (her iki oyun da remastered olarak geliyor) PS5’in yanı sıra PC’ye de geliyor. Böylece Uncharted’ın PC’ye geleceği söylentileri de doğrulanmış oldu.

Tarih: 2022’nin başları

Kısa Kısa
  • Gran Turismo 7‘nin bu yıl Mart ayında çıkacağını öğrendik. Aslında bolca oynanış videosu gösterildi ama şovdan hemen sonraki Hermen Hulst söyleşisinde tarihin Mart olduğu belirtildi.
  • Square Enix’ten tıpkı Unreal Engine 5 demosu gibi bir oyun gösterildi. Daha önce hiç duymamıştım Forspoken‘ı. Hikaye biraz ucuz dursa da oynanış heyecanlandırmadı desem yalan söylemiş olurum.
  • GTA V ve GTA Online‘ın PS5 güncellemesinin Mart 2022‘de geleceği açıklandı. 8 sene oldu sal bizi artık Rockstar! Bu arada gösterilen sözüm ona iyileştirilmiş grafikleri pek beğenmediğimi itiraf edeyim.
  • Guardians of the Galaxy iyi mi kötü mü anlamadım. Bir taraftan Eidos’un yapıyor olması oyuna güven veriyorken, bir yandan da oynanış çok sıradan duruyor. Aksine bazı sahneler de çok güzel gözüküyor. En iyisi çıkmasını beklemek. Oyun 26 Ekim’de geliyor.
  • Ghostwire: Tokyo‘nun oynanış görüntülerini içeren bir tanıtım da yapıldı. Oyun 2022’nin bahar aylarında gelecek.
Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler