Havalı Şeyler Özel: The Batman X Fossil Saati

Her şey Instagram reklamlarında hedeflemeye takılmamla başladı 🙂 Saat & Saat firmasının dijital pazarlamacıları doğru hedeflemeyle birazdan bahsedeceğim limitli üretim saatin reklamını bana göstertmeyi başardılar. Yaklaşık bir hafta boyunca internet üzerinden incelediğim saati nihayetinde The Batman filminden çıktıktan sonra satın aldım. Buraya kadar her şey normal. Asıl olay saati Twitter hesabımdan paylaştıktan sonra oldu. Bir anda peşi sıra beğeni yağıp güzel yorumlar gelirken, diğer yanda eleştirenler oldu. Saati ya da beni eleştirdikçe gönderi daha fazla kişiye ulaştı, daha fazla beğeni aldı. Nihayetinde de beğenenlerin sayısı, beğenmeyenleri misliyle aştı. Kontrol ettiğim kadarıyla saatin satışları da artmaya başladı.

Peki The Batman X Fossil saati nasıldır, ne gibi özellikleri var, gelin ilgilenenler için yakından tanıtayım. Kişisel bir blog olduğu için beni tanımayanlarınız olabilir. Yukarda hakkımda kısmından benimle ilgili daha fazla bilgiye erişebilirsiniz. Geçen ay başlattığım “Havalı Şeyler” yazı serisinin de ikincisinden önce saat için böyle özel bir yazı yazmak istedim.

Dünyada sadece 3368 tane üretildi

Matt Reeves’in yönettiği, Robert Pattinson’ın başrolünde yer aldığı The Batman için Fossil tarafından özel olarak üretilen bu saatin belki de en önemli özelliği sınırlı sayıda olması. Sınırlı sayının anlamı bazen değişebiliyor, özellikle gelen yorumlardan da bu konuda bir karışıklık olduğunu fark ediyorum. Sınırlı üretim aslında planlanmış sayıda üretimin genel adıdır. Yani örnekle anlatmak gerekirse; bir kitap, ilk baskısına girdiği zaman genellikle 1000 adet üretilir. Üretilenler satıldıktan sonra, bir kez daha baskıya girer, bitince bu süreç tekrar eder. Bu üretimin normal arz-talep çarkıdır. Peki yayın evi baştan ben sadece bir kez 1000 adetlik baskı yapıyorum derse ne olur? İşte bu da sınırlı sayıda üretim demektir. Buradaki en temel konu, 1000 adetse bunun arkasında durmak ve daha fazla üretmemektir. Dünyada o kitaptan ya da herhangi bir üründen kaç adet olduğunu bilirsin. Sınırlının altın kuralı, bittikten sonra tekrar üretmemektir, bitsin de sonra düşünürüz değil.

Limitli yada sınırlı üretimin bir de numaralandırılmış hali vardır ki bu da koleksiyon kısmına girer. Üretilmiş tüm ürünlerin baştan üretim adedi bilinir, bu ürünlere bir numaralandırma yapılır. Fabrikada üretilirken, üretim bandında bir minik değişiklikle ürün üstüne ürün numarası yazılır. Tıpkı bu yazıdaki ürün olan saat gibi. The Batman X Fossil siyah saatten sadece 3368 adet üretileceği açıklanmış. Her bir saatte de 3368 adet içerisinden kaçıncı ürün olduğu yazıyor. Twitter paylaşımımdaki gibi benim elimdeki 329 numaralı model. Elimden gelse 700, 707 ya da 777 numaralı ürünü almak isterdim ama maalesef alırken öyle bir seçim şansım yoktu.

The Batman X Fossil saatin genel özellikleri

  • Tamamen siyah kasa tasarımında. İçerisinde ise gri göstergeler ve Batman logosu ile yazısı bulunuyor.
  • Bu gri logoların ve göstergelerin tamamı fosfor özelliğine sahip. Yani güneş ışığını topladıktan sonra karanlıkta fosforlu yeşile dönüyorlar. Bu da aslında filmin baş düşmanı olan Riddler’a bir gönderme.
  • Batman logosunun kuyruk kısmında ve saniye göstergesinde minik kırmızı dokunuşlar var. Bu da yine The Batman filminin afiş rengi olan kırmızıya gönderme.
  • Üç adet kordonla/kayışla birlikte geliyor. Bunlardan biri plastik, biri deri, diğeri ise deri karışımı özel bir plastik maddeymiş. Bir tanesinde ise çıkarılabilir bir pusula bulunuyor.
  • Büyük ve şık kutusunun yanı sıra içinde yine kendine has, tam bir Batcave aksesuarı mantığında bir standı bulunuyor. Bu standındaki çekmecede de yedek kordonları yer alıyor.
  • Saat otomatik bir saat. Yani tamamen pilsiz, hareket ile kendini dolduran ya da kurma kolundan şarj ettiğiniz bir saat. Bilmeyenler için; hani bazı polisiyelerde maktulün saatini alırlar ve durduğu zaman üzerinden cinayet saatini tahmin ederler ya. İşte o otomatik saat sebebiyle oluyor 🙂
  • Saatin arkası camlı yapısı sayesinde iç mekanizmasını gösteriyor. Camın üstünde de kocaman kırmızı Batman logosu var. Çevresindeki açıklama yazılarında da ürünün limitli üretim içerisindeki numara bilgisi yazıyor.

Saat için çocukça diyenler çok olmuş ama buna zaten katılmam mümkün değil. Batman saati takmak istemeyen zaten takmasın, muhtemelen bu yazıyı da okumuyordur. 70 yaşındaki ünlü aktör Michael Keaton’ın, bundan 3-4 sene önce bir üniversitede yaptığı konuşmayı “I’m Batman” diye bitirdiği bir dünyada Batman saatine çocukça demek de ne bileyim, gerçek manada olgunlaşamamak sanırım.

Fiyatı

Peki bu ürünün bize günahı ne derseniz onu da belirteyim. Türkiye’deki tek yetkilisi olan Saat ve Saat’in internet üzerinden tavsiye edilen satış fiyatı 6400 TL. Fiziksel mağazalarına gittiğinizde ise bu fiyat üzerinden mağaza haklarını kullanarak biraz indirim yapabilmeleri mümkün. Yurt dışında ise Avrupa fiyatı 300 euro. Birkaç gün içinde artan kurlar ve gümrük gibi maliyetleri düşününce aslında Avrupa fiyatından bir tık üste alıyorsunuz ki aradaki fark kabul edilebilir düzeyde.

Fossil’in yine The Batman koleksiyonu içerisinde ürettiği bileklik, yüzük, çanta, kolye gibi ürünleri bulunuyor. Bunların da bir kısmı yine Saat ve Saat üzerinden satışa çıkmış, bazıları da yakında çıkacak. Artık onlara para kalmadı ama firma bu kadar beğenili paylaşımın hatrına tanıtmam için bana gönderirse ne ala 🙂

The Batman filmiyle ilgili de geçtiğimiz gün bir inceleme yazısı paylaşmıştım. Merak edenler aşağıdaki linkten okuyabilirler.

PS: Saati sağ koluma taktığım için garip bulanlar, sağ kola takılmaz diyenler olmuş. Solak bir insanım ve birçok solak gibi ben de aksi kola yani sağ koluma takıyorum saati. Fakat bunun için asında açıklamaya da gerek yok, isteyen saatini istediği yerine takar, saçmalamayın! 🙂

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler