Haftalık PlayStation Gündemi #7 – (28 Şubat 2021)

Herkese merhaba! Tam yedi ay sonra (dile kolay) Haftalık PlayStation Gündemi’ne kaldığı yerden, 7. sayısından devam ediyorum. Neden bu kadar uzun süredir yazmadığımla ilgili aslında öyle çok önemli bir sebep yok ne yazık ki. İlk başta yaz aylarında hafif normalleştik, biraz dışarı çıktık derken kısa bir ara vermiştim. Sonrasında da Ps5 ile ilgili işlerin yoğunlaşmasından dolayı pek vakit ayıramamıştım. Öyle, böyle derken 7 ayın sonunda yeniden başlıyorum. 2021 hedeflerim arasında da kalıcı olarak bu ve benzeri içeriklere devam etmek istiyorum. Yine bu yıl için farklı proje hedeflerim var, umarım gerçekleştirebildiğim bir yıl olur.

Neyse lafı fazla uzatmayalım, 2021’in ilk HPSG (güzel kısaltma oldu) sayısına hoş geldiniz, keyifli okumalar!

State of Play geri döndü, 10 oyun gösterildi

PlayStation’ın bir süredir haberlerini ve gelişmelerini duyurduğu State of Play formatı, 2021’de ilk defa gerçekleştirildi. Toplamda 30 dakika süren etkinlik süresince, öncesinde duyurulduğu gibi 10 oyun açıklandı. PS4 ve PS5 için daha önce duyurulan oyunlar hakkında gelişmeler verilirken, yeni indie oyunları da duyuruldu.

State of Play’de başlıca önemli haberleri şöyle kısaca derledim; Oddworld Soulstorm 6 Nisan’da PS4 ve PS5 için çıkacak ancak PS5 için PS Plus ile ücretsiz olarak verilecek, Kena Bridge of Spirit’in çıkış tarihi 24 Ağustos olarak açıklandı, Final Fantasy VII Remake Intergrade edition ile gelişmiş grafikleriyle PS5’e geliyor, Returnal’dan daha fazla oyun içi video gösterildi, Deathloop’tan James Bond tarzında bir tanıtım videosu (Bonus kısmında yer verdim).

Sifu, Solar Ash, Knockout City gibi yeni indie oyunların da duyurulduğu 30 dakikalık State of Play’in tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Eğer 1 dakikalık ultra özet isterseniz onu da bu linkten izleyebilirsiniz.

Mart ayı PS Plus oyunları belli oldu

PlayStation Plus ile Mart ayında ücretsiz olarak verilecek oyunlar belli oldu. PS4 sahipleri için geçtiğimiz sene piyasaya çıkan Final Fantasy VII Remake ve adından sıkça söz ettiren ve her oynayanın beğendiği Remnant: From the Ashes ücretsiz olarak verilirken, PS5 sahipleri için de yeni çıkacak olan Maquette oyunu veriliyor. Ayrıca PSVR için Farpoint oyunu da yine PS Plus ile ücretsiz olarak kütüphaneye eklenebilecek. Farpoint oynamak için PlayStation VR’a ihtiyaç olduğunun altını çizeyim.

Böylece bu ay toplamda 4 oyun oluyor ki her ürün için güzel bir oyun verilmiş oluyor. Bu arada bir minik not, Final Fantasy VII Remake’in PS4 sürümü hediye ediliyor. Bu sürümü alan PS5 sahipleri, konsollarında PS4 sürümünü oynayabilirler. Ancak Nisan ayında çıkacak olan remastered sürüme yükseltme imkanı olmayacak.

Anthem Next iptal edildi, Dragon Age 4 single player’a odaklanıyor

Bu hafta Electronic Arts cephesinden çok önemli haberler geldi. Büyük haberlerin ilki BioWare ile EA’in Game as a Service (GaaS) konseptli oyunu Anthem’den geldi. Uzun zamandır geliştirilme aşamasında olan Anthem Next’in iptal edildiği açıklandı. Büyük umutlarla duyurulan, sonrasında ise çıktıktan çok kısa bir süre sonra oyuncuların eleştirisine boğulan oyun, uzun zamandır tekrar yapım aşamasındaydı. Tekrar derken yanlış olmasın, Anthem Next kod adıyla oyun neredeyse yeniden yapılıyor ve oyunu satın alanlara ücretsiz olarak sunulacaktı. Fakat yapılan uzun toplantılar sonucu oyunun iptal edildiği açıklandı. Tabii suç biraz da Covid’e atıldı ki haklılık payları da yok değil. Fiziksel olarak aynı ortamda bulunmadan böyle bir oyunu geri döndürmek kolay değil.

Ortalıkta birçok dedikodu dolaşsa da benim için önemli bir kaynak olan Andy McNamara, olayın arka planını açıklamaya yönelik linkten ulaşabileceğiniz iki tweet atmıştı. Kendisi uzun yıllar GameInformer dergisinin yayın yönetmenliğini yaptıktan sonra 2020 yılında dergiden ayrılarak Minnesota’dan Los Angeles’a taşınmış ve Electronic Arts’ın iletişim stratejileri departmanında işe başlamıştı. GameInformer’ın 1 numaralı bu adamının sözüne ben güvenirim açıkçası.

Dragon Age: Inqusition’dan bir görüntü.

Bir diğer haber ise Dragon Age 4’ten geldi. Halen geliştirilme aşamasında olan bir başka BioWare oyunu Dragon Age 4’ün de rotasının değiştirildiği belirtildi. Yine Jason Schreier imzalı habere göre BioWare, Dragon Age 4’ü de GaaS olarak tasarlamış ancak Anthem’e gelen tepkiler, işin başarılamaması gibi konuların ardından geri adım atmış. Ayrıca Respawn’ın geliştirdiği Jedi: Fallen Order’ın büyük başarı yakalamasının ardından da single player, yani hikaye odaklı bir oyun olarak geliştirilmesi kararı alınmış. Hemen ardından da tüm multiplayer planları iptal edilmiş. Single player oyunlarının hayranı olarak açıkçası bu habere çok sevindim.

Bir minik not da Gaia kod adlı oyundan geldi. Daha önce Assassin’s Creed’in de ortak geliştiricisi olan Jade Raymond‘ın başına geçtiği Gaia projesi, 2018 yılında Raymond’ın stüdyodan ayrılmasından sonra birçok kez değiştirilmişti. Son olarak 2020 yılındaki EA Play’de çok kısa yapım aşaması gösterilen oyun iptal edilmiş. AC gibi, Batman gibi, büyük bir konsept oyun olarak düşünülen oyun, EA için de büyük önem taşıyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı anlaşılan. En azından tesellisi Codemasters ile daha fazla spor oyunu yapıp zararı karşılamak olacaktır (bildiğiniz gibi Dirt ve F1 oyunlarının yapımcısı Codemasters, geçtiğimiz hafta Electronic Arts bünyesine katılmıştı).

Hot Wheels Unleashed duyuruldu

Ön sipariş bonusu olarak gelen klasik araçlardan bir tanesi.

Bu haftanın sürpriz oyun duyurularından biri Hot Wheels Unleashed oyunu oldu. Aslında üzerine konuşmaya çok gerek yok, hepimizin bildiği Hot Wheels oyuncak arabalarını kullanarak yarışacağımız bir oyun. Tabii arabalar Hot Wheels olur da yarışlar düz pistte mi olur? Tabii ki hayır! Bolca atraksiyonlu turuncu parkurlar da oyunun bir parçası olacak.

Ben oyunu ilk olarak tesadüfen PS5’in mağazasında gezinirken görmüştüm. Aynı gün duyuru videosuna YouTube’da denk geldim. Oyunun çıkış tarihinin 30 Eylül 2021 olduğunu ve PS5’in yanı sıra PS4’e de geleceğini belirteyim.

Outriders demosu PS4 ve PS5’e geldi

People Can Fly ile Square Enix ortaklığında geliştirilen Outriders’ın beklenen demosu PS4 ve PS5 için çıktı. Yaklaşık 20 GB boyutundaki demo ile 2 saat civarı bir aksiyona dalabiliyorsunuz. Ben PS5 için indirdim ancak henüz oynama fırsatım olmadı. Açıkçası People Can Fly ismini duyduğumda artık oyunlara temkinli yaklaşıyorum. Her ne kadar Painkiller ve Bulletstorm gibi güzel oyunları olsa da GoW: Judgment gibi kötü bir oyundan sonra aramız biraz açıldı, yalan yok.

Demoyu PS4 ve PS5 mağazasından aratarak bulabilirsiniz. Oyunun çıkış tarihi 1 Nisan 2021. Bu arada Twitter’da gördüğüm yorumlarda oyunun vuruş hissinin kötü olduğu söyleniyor. Hadi ama millet, People Can Fly firmasından bahsediyoruz 🙂

Play at Home geri döndü: Bedava Ratchet & Clank

Yaz aylarından hemen önce, PlayStation’ın yaptığı Play at Home etkinliğini hatırlarsınız. Uncharted: Nathan Drake Collection ve Journey oyunları ücretsiz olarak verilmişti. PlayStation, bu hafta Play at Home’un geri döndüğünü ve bu sefer dört ayı kapsayacağını duyurdu. İlk olarak da Mart ayında Ratchet & Clank oyununun (2016 yapımı, PS4 oyunu) ücretsiz olarak verileceği açıklandı. Özellikle Ratchet & Clank: Rift Apart’ın PlayStation 5’e 11 Haziran’da geleceğini düşünürsek, öncesinde seriye alışmak adına henüz oynamadıysanız çok iyi bir fırsat olabilir.

Ratchet & Clank, 1 Mart’tan 31 Mart tarihine kadar ücretsiz olarak tüm PlayStation 4 ve 5 kullanıcıları tarafından kütüphaneye eklenebilecek. Bu tarihler içerisinde oyunu kütüphanesine ekleyenler, ömür boyu oyunu oynama imkanına kavuşacak. Ayrıca platin kupa kovalayanlar için de güzel bir haberim var. Ratchet & Clank’ı planlı bir şekilde oynarsanız (oynamadan önce kupa rehberlerine bakın) platin kupayı kolayca alabilirsiniz.

Hayatım Oyun ile PS5 Dijital Sürüm kazanma şansı

PlayStation Türkiye’den şahane bir yarışma! Instagram’dan Hayatım Oyun isimli filtre ile çekilecek hikayeler, bir adet PlayStation 5 Dijital Sürüm konsol kazandırıyor. Instagram kullanıyorsanız filtreler kısmından Hayatım Oyun isimli filtreyi aratıp, yaratıcı bir oyun konseptli hikaye çekebilirsiniz. Filtrede bir adet DualSense kontrolcüsü çıkıyor ve parmaklar DualSense’in tuşlarına basıyor. Haliyle çekilecek video da DualSense ile bağlantılı bir hikaye oluşturmak gerekiyor. 26 Mart tarihine kadar yarışmaya katılabilirsiniz.

Diablo II PlayStation’a geliyor

Aslında geçtiğimiz haftaya denk gelse de bu güzel haberi atlamak istemedim. Geçtiğimiz hafta yapılan Blizzcon’da yeni Diablo oyunlarından haberler vardı. Diablo IV’ü zaten bekliyoruz, artık o konuda konuşmaya gerek yok. Ama beni asıl ilgilendiren, bir süredir dedikodu halinde olan Diablo 2’nin yeniden yapımının gerçekleşecek olması. Diablo II yenilenen hali, yani yeni ismiyle Diablo II Resurrected olarak geri dönüyor. Yenilenen grafikleri ve oynanışıyla Diablo 2, ilk günden PS4’e ve PS5’e geliyor. Benim için bu haberin önemi büyük, çünkü herkesin dilinde olan Diablo 2’yi ben hiç oynamamıştım. Benim Diablo oyunlarıyla tanışmam 3. oyun ile olmuştu ki onu da çok severek birkaç kere bitirmiştim. Bu güzel haberin duyuru videosunu da aşağı bırakıyorum.

Bu arada videodan da görmüşsünüzdür, oyun 2021 yılında çıkacakmış. Tahminim en erken Ekim-Kasım dönemi. Gerçi bu Covid döneminde tarihleri tutturmak çok zor.

PS5 için yeni PlayStation VR duyuruldu

Bu haftanın sürpriz gelişmelerinden biri oldu aslında. PlayStation VR’ın yenilendiği duyuruldu. Aslında henüz çok erken bir duyuru, ancak yapılmasının başlıca sebebi, VR oyunlarının ve teknolojisinin geride bırakılmadığı, aksine çok daha güçlü geri geleceği mesajının verilmesiydi. Açıklama, PlayStation Blog sayfasından yayınlandı. Yeni PlayStation VR başlığının geliştirilme aşamasında olduğu ve çok daha iyi teknolojiyle donatılacağı duyuruldu. Tek kablo ile bağlanabileceği ve DualSense’in yeniliklerinden ilham alarak daha ergonomik bir kontrolcüyle birlikte geleceği belirtildi.

Mevcut satılan PlayStation VR görseli. Yeni geliştirilen VR ile ilgili henüz bir görsel bulunmuyor.

Henüz geliştirilme aşamasında olduğunu, bu sebeple yakın bir zamanda detay ya da 2021 yılında piyasaya çıkmasının beklenmemesi gerektiğinin altı da çizildi. Ancak geliştirilme aşamasında olması, bir yandan da güzel bir haber çünkü açıklama sonrasında birçok VR oyuncusu geri bildirimlerini iletmeye başladı. Bu da güzel bir geliştirme sürecini doğuracaktır. En azından merak edenler için PlayStation 5’te VR teknolojisinin daha güçlü bir şekilde geri döneceği kesinleşmiş oldu.

Not: Mevcut PlayStation VR’ınızı PS5’e bağlamak isterseniz kabloyu uygun hale getirmek için minik bir çevirici almanız gerekiyor. Buradaki formu doldurarak, ücretsiz bir şekilde talebinizi oluşturabilir ve çeviriciyi alabilirsiniz. Yurt dışından gönderildiği için gelmesi 2 haftayı buluyor. Ayrıca ülkemizin gümrük vergisi kuralları gereği 14 TL gibi bir tutarı PTT’ye ödemeniz gerekiyor.

Bonus: PlayStation Gear Avrupa’ya tekrar açıldı

PlayStation Gear, çeşitli anlaşmalar çerçevesinde satış yapan bir mağaza. Burada hem mağaza anlaşmaları hem de satılan ürünlerin anlaşmalarından dolayı her zaman açık ya da güncel olmayabiliyor. Bir süredir de Avrupa’da yoktu ki bu hafta yeniden açıldı. Neler varmış diye girdiğimde beni benden alan o ceketle karşılaştım. Çok güzel değil mi gerçekten. Benim olması için aramızda sadece 149 Euro’luk bir sorun var.

Bonus: Deathloop’tan James Bond tarzı müzik

Bu hafta yapılan State of Play’de Deathloop’tan çok güzel bir video yayınlandı. Ben canlı izlerken melodi tarzından ve sinematiklerden James Bond’a benzetmiştim ki pek de yalnız değilmişim, chat’te canlı olarak Bond esintileri olduğu belirtilmişti. Açıkçası sağlam bir Bond hayranı olarak hem videoyu hem de şarkıyı çok başarılı buldum. Deathloop’a olan ilgimi de bir kademe artırmış oldu. O yüzden videoyu burada ayrıca paylaşmak istedim. Şarkıyı Spotify’dan bulmak isterseniz Deathloop – Sencit Music yazabilirsiniz.

#Bu hafta neler oynadım?

Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed oyunlarının yeniden evrimleşmiş hali diyebileceğimiz Origins’i oynadığımda açıkçası çok keyif almamıştım. Başta güzeldi de sonra çok aynı gelmeye başlamıştı. 2 senede bitirdiğim için Odyssey’e hiç bulaşamadım, sadece 2-3 saat oynayabilmiştim. O yüzden Valhalla’ya başta mesafeli de olsam, sonrasında aşırı sevdim. Şu ana kadar 22 saati geride bıraktım ve İngiltere içinde pis taht oyunları dönmeye başladı. Hem hikayesi hem de oynanışıyla sürükleyici bir yapım olmuş. Oyunda neredesin diye soracaksanız; şu an Lunden’i saflarımıza katmaya niyetlenmiş durumdayım.

Mailinizi bırakın, yeni sayı yayınlanınca haber vereyim

İçerikle ilgili her türlü yorumunuzu ister aşağıdan yorum atarak belirtebilir, isterseniz de Bana Yazın sayfasından mesaj atabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler

Total
18
Paylaşım
Benzer İçerikler