Haftalık PlayStation Gündemi #3 – (23 Mayıs 2020)

PlayStation Gündemi yazmaya haftalık olmasını düşünerek başladım. Ne yalan söyleyeyim yazması da, hazırlaması da çok uzun sürdüğü için sonrasında kendimden şüphe etmedim desem yalan olur 🙂 Hazırlaması çok keyifli olan (umarım okuması da keyiflidir), haftalık PlayStation ile ilgili gördüğüm haberleden derlediğim gündemimizin üçüncü sayısıyla karşınızdayım. Bu hafta aslında sessiz geçti gibi duruyordu, ancak yazmaya başladıkça ne kadar dolu bir hafta olduğunu görmüş oldum.

Neyse artık girişleri fazla uzatmıyorum. Keyifli okumalar!

Mafia: Trilogy’nin tüm detayları belli oldu

Geçtiğimiz sayıda Mafia: Trilogy’nin gösterildiği ama detaylı açıklamanın önümüzdeki hafta geleceğini belirtmiştim. Mafia: Trilogy ile ilgili detaylı bilgiler bu hafta geldi. Hatta gelmekle kalmadı, üç oyundan ikisi piyasaya çıktı bile. 2K bizi bekletmeyerek güzel bir sürpriz yaptı.

Mafia: Trilogy üç oyundan oluşuyor;

Mafia I: Definitive Edition – Tamamen sıfırdan, Mafia III’ün grafik motoruyla yapılan ve yeni diyalog eklentileri içeren bir oyun.

Mafia II: Definitive Edition – Mafia II’nin günümüz grafiklerine ve 4K’ya yükseltilmiş remastered versiyonu. Aynı zamanda Mafia 2’nin tüm hikaye eklentilerini de barındırıyor.

Mafia III: Definitive Edition – Bu da aslında Mafia III’ün tüm hikaye eklentilerini de içeren bir yeniden çıkış hali diyebiliriz.

Bu üç oyun da ayrıca satın alınabilir durumda. Yani Mafia III’e sahip olanlar için sadece ilk iki oyunu almak mümkün olacak, üçüncüye tekrar para verilmesin istemişler sanırım. Ancak hiç Mafia oyunu oynamadıysanız, Mafia: Trilogy’i satın alarak tüm Mafia oyunlarına ve ek paketlerine sahip olabilirsiniz. Mafia II ve Mafia III şu an piyasaya çıkmışken, Mafia I’in yeniden yapılan versiyonu 28 Ağustos tarihinde piyasaya çıkacak.

İlk Mafia ile Mafia II’nin yapımcısı ve senaristleri aynıydı. Mafia III ise Hangar 13 firması tarafından yapıldı ki adı da tuttukları büyük hangarı stüdyoya çevirmelerinden geliyor. İlk Mafia’yı yapan Illusion Softworks, ikinci oyun öncesi 2K tarafından satın alınmış ve ismi 2K Czech olarak değiştirilmişti. Mafia: Trilogy’nin yeniden 2K Czech desteğiyle yapıldığını belirtmekte fayda var.

Bu arada güzel bir not: Eğer Mafia III’ü 2018 Ağustos ayında PlayStation Plus sayesinde kütüphanenize eklediyseniz, ücretsiz Definitive Edition yükseltmesine hak kazandınız demektir. Hemen girip mağazadan Faster Baby, Sign of the Times, Stones Unturned DLC pektlerini ve Judge, Jury and Executioner Silah Paketini ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Ghost of Tsushima’dan yeni haberler

Geçtiğimiz hafta yapılan State of Play ve uzun oynanış tanıtımından sonra Ghost of Tsushima ile ilgili birçok haber yayınlandı. Bunlardan en ilgi çekici olanı ise oyunun haritasının büyüklüğüyle ilgili olandı. Sucker Punch bünyesinde Ghost of Tsushima’nın Yaratıcı Yönetmenliği ve Sanat Yönetmenliği görevlerini yürüten Jason Connell, IGN’e verdiği röportajda oyunun Infamous: Second Son’ın haritasından çok daha büyük olduğunu belirtti. Daha önce Infamous, Sly Cooper gibi oyunları yapan Sucker Punch’ın bugüne kadar yaptığı en büyük dünyaya sahipmiş.

Connell ayrıca, Tsushima’nın gerçek bir yere dayandığı ve buranın yüzyıllar önceki halini tekrar canlandırdıklarını da belirterek oyun hakkında güzel bir bilgi vermiş oldu. Oyunun yeteri kadar uzun olduğunu da belirten Connell, baş karakter olan Jin’in hikayesinin ve adaya olanların çok önemli olduğunu, bu yüzden de oyunun ilk kısmının bu iki noktaya odaklanacağının altını çiziyor.

Röportajla ilgili bilgilerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz (İngilizce).

Yeni Call of Duty, Black Ops evreninde geçebilir

Artık yaz ayları yakınlaştığına göre yeni Call of Duty ile ilgili bilgilerin geleceği dönemlere de gelmiş bulunuyoruz. Yeni Call of Duty henüz resmi olarak duyurulmadı ancak birçok kaynağın raporuna göre bu sene çıkacak olan oyunun adı Call of Duty: Black Ops Cold War olacakmış. Bu da oyunun tekrar Black Ops evrenine döneceğini gösteriyor.

Son Black Ops 4 ile senaryo modu ortadan kalkmış, oyun artık çok oyunculu bir hale gelmişti. Neyse ki sonraki Call of Duty oyunları tekrar hikayeye odaklanarak benim gibi senaryo modu oyuncularına güze bir hikaye sunmuş oldu.

Son dönemde Call of Duty oyunlarını üç farklı firma geliştiriyor. Bu sebeple de her sene bir oyun piyasaya çıkabiliyor. Black Ops serisini Treyarch geliştirirken, normalde bu sene sıra Sledgehammer’daydı ki onlar en son benim de son dönemde en sevdiğim oyun olan WWII’yi geliştirdiler. Eğer yeni Black Ops’u Treyarch geliştirecekse, normalde 3 yıllık geliştirme süresinin 2 yıla indiği anlamına geliyor bu. Yoksa senaryo modunu yine mi çıkaracacklar?

The Last of Us Part II’den oynanış tanıtım videosu

Geçtiğimiz hafta Inside the Story videosu yayınlanmış, onu buradan paylaşmıştım. 4 hafta sürecek olan video serisinin ikincisi yayınlandı. Bu sefer, belki de en ilgi çekici olan oynanışla ilgili video geldi. 9 dakikaya yakın olan bu video, bize oynanışla ilgili güzel mekanikleri göstermekle kalmıyor, önemli bilgiler de veriyor.

Videodan satırbaşları:

  • Artık sadece belli yerlerde tırmanmaya ya da engelleri aşmaya yarayan aksiyon butonu yerine, zıplama butonu eklenmiş.
  • Zıplamanın tersi olarak yere yatmak da mümkün olacak. Ayrıca yatarken hem daha iyi saklanacak, hem de tüm silahlara erişim olacak. Craft da yapabileceğiz.
  • Zıplama ve yatma sayesinde artık harita dikey eksende de kullanılıp, özellikle savaşlarda avantaj sağlayabilecek.
  • Belki de en önemli detay: tek oynanışta asla tüm geliştirmeleri yapacak kadar yeterli kaynağa sahip olmayacakmışız. Bu yüzden bizden her yetenek geliştirmesinde dikkatli davranmamız isteniyor. Seçtiğimiz kararlar oyunu epey etkileyecek gibi.
  • Mekanların tasarımları hem daha geniş, hem de dünyalar daha canlıymış.

Bu arada zıplama butonu demişken, God of War’un yönetmeni olan Cory Barlog’un konuyla ilgili Tweet’i de görülmeye değer. Barlog, zıplama butonu haberini Twitter’dan paylaşıp “bana ne demek istiyorunuz” şeklinde bir not düştü. Hatırlarsanız God of War’da zıplama tuşu bulunmaması ile ilgili komik eleştiriler yapılmıştı.

Iron Man VR’ın demosu çıktı

Iron Man VR’ın yeni çıkış tarihi 3 Temmuz olarak belirlenmişti. Nihayet tarih yaklaşırken bir sürprizle Iron Man VR’ın demosu PlayStation Store üzerinden yayınlandı. Daha önce E3’te gösterilene benzeyen bir bölüm demo ile oynanabiliyor.

Heme üstteki video, PlayStation sosyal medya ekibi tarafından Ocak 2020’de hazırlanmış, 14 dakikalık oynanış görüntüsü içeriyor. IGN’in hazırladığı demonun ilk 19 dakikalık kısmını da buradan izleyebilirsiniz. Bu arada 3 Temmuz’da VR’ı olmayanlar için Iron Man VR ile birlikte PlayStation VR paketi de satılacakmış. Gerçekten VR aldırabilecek bir oyun gibi duruyor.

Borderlands 3’ten yeni hikaye eklentisi

Borderlands 3’ün üçüncü hikaye eklentisi olan Bounty of Blood: A Fistful of Redemption duyuruldu. Her kelimesi neredeyse bir vahşi batı temalı film ya da oyuna gönderme gibi duran eklenti, haliyle bizi vahşi temalı bir gezegene götürecek. Çöllerle dolu yeni gezegen Gehenna’da The Devil Riders isimli çeteye karşı savaşacağız. Eklentinin çıkış tarihi 25 Haziran. Daha önceden Season Pass sahipleri bu üçüncü hikaye eklentisini de ücretsiz olarak indirebilecekler.

Bu arada benden size dev hizmet. Toplamda 6 adet Golden Key içeren Shift Code paylaşıyorum. Her iki kod da 3’er adet Golden Key ekleyecek hesabınıza. Ancak ikisinin de süresi var. İlki 24 Mayıs’a, ikinci kod ise 5 Haziran’a kadar geçerli. Umarım güzel eşyalar çıkar 🙂

CJ5T3-X3JBB-SJWZC-HJ5T3-SXTK6 (24 Mayıs’a kadar geçerli)

CB53B-WJTTJ-HJCZC-HBK3T-F3RX5 (5 Haziran’a kadar geçerli)

Her iki kodu da buradaki siteden ya da oyun içerisindeki menüden aktif edebilirsiniz.

Robocop vs Terminator!

Başlık bile çok iyi değil mi. Bir zamanların Alien vs. Predator filmi gibi 🙂 Mortal Kombat 11’in yeni hikaye eklentisi Aftermath ile birlikte Robocop karakterinin geleceğini ilk sayıda belirtmiştim. Şimdi Mortal Kombat ekibinden harika bir video geldi. Robocop ile Terminator dövüşü! İlginç bir kapışma olacak gibi. Aftermath’in 26 Mayıs’ta çıkacağını hatırlatayım.

The Last of Us Part II temalı PlayStation 4 Pro paketi!

19 Haziran 2020’de, The Last of Us Part II ile birlikte çıkacak olan özel bir PlayStation 4 Pro tasarımı tanıtıldı. The Last of Us Part II temalı olan ve Ellie’nin dövmesinden esinlenilen bu konsol tasarımı, son yıllarda çıkan en güzel konsol tasarımlarından biri şüphesiz.

Koyu gri renkleriyle ve Ellie’nin dövme deseniyle bezeli PS4 Pro’nun yanı sıra yine aynı renk ve desene sahip DualShock 4 ve Limited Edition Gold Wireless Headset de piyasaya çıkacak. Ayrıca Seagate ile de işbirliğine gidilerek, The Last of Us Part II temalı 2 TB harici disk tasarlanmış ki aynı dönemde o da satışa çıkacak. Aşık olunası renk ve tasarımları aşağıya bırakıyorum.

Haftanın yeni PlayStation oyunu: Maneater

Bu hafta çok ilginç bir oyun piyasaya çıktı. Özellikle son dönemde oyunlarda kaz olmuştuk, keçi olmuştuk. Şimdi ise daha tehlikeli bir hayvan; köpek balığı olma zamanı. Maneater’da köpek balığı olup, adından da anlaşılacağı üzere insanları yemeye çalışıyoruz. İlginç bir konsepti olan oyun, tadımlık ve özellikle grupla oynarken epey zevkli olacaktır. Oyunun senaryo modunun olması ve Türkçe altyazı desteği de öne çıkan özellikleri. 179 TL’lik fiyatıyla satışa çıkmış durumda.

PS Store indirimlerinden seçmeler

Overcooked 2
Bu hafta iki tane 100 lira altı oyun seçtim. Her iki oyun da aslında hafta sonu teklifi içerisinde yer alıyor ancak bitiş tarihi 27 Mayıs. İlki Overcooked 2. Bir indie, yani bağımsız oyun olan Overcooked’un devamı niteliğindeki oyun için altını çizerek söylüyorum; tek başınıza oynamayın. En az 2, optimum ise 4 kişiyle oynanıyor. Daha doğrusu zevki çıkıyor diyeyim. Öteki türlü oyun epey zor. Amaç da belirtilen sürede, istenilen yemekleri yapmak. Fakat oyun aklınıza gelmeyecek engelleri önünüze çıkarmayı başarıyor. Parti oyunu açısından çok zevkli. Biz ilkini hanımla balayı dönüşü bitirmiştik 🙂 Fiyatı şu an için 57 TL.

Jedi Knight: Jedi Academy
Bu oyunu uzun yıllar önce, ilk çıktığında oynamıştım. Jedi Outcast, o güne kadar oynadığım en gerçekçi ışın kılıcı mekaniklerine sahip bir oyundu. O dönem hikayesine çok hakim değildim, malum çocuk aklıyla İngilizce nereye kadar. Jedi Academy ise Jedi Outcast’ten hemen sonra çıkan, hikayeyi devam ettiren bir oyun. Jedi Outcast’in PS4 versiyonu geçtiğimiz sene yaz döneminde çıkmıştı. Jedi Academy ise Mart sonunda PS4’e gelmişti. Şimdi ise fiyatı 109’dan 81 TL’ye düşmüş. Eski ama güzel bir oyun.

BONUS: PlayStation YouTube hesabı 10 milyon oldu

Gündemin yeni sayısı için notlar alırken PlayStation YouTube hesabının 9.9 milyon aboneye sahip olduğunu görmüştüm. Aslında amacım destek atalım da 10 milyon olsun diye bir içerik yazmaktı. Ancak ben yazana kadar bir Reddit kullanıcısının da ilgisini çekip haberini vermesiyle 10 milyonu aştı. Artık bundan sonrası bize kutlamak düşer 🙂 Tebrikler gerçekten, dile kolay 10 milyon aboneli bir kanal oldu PlayStation.

Tabii buradan Playstation Türkiye YouTube sayfasına abone olabilirsiniz. 123 bin abone var ki gerçekten çok güzel bir sayı.

BONUS: Horizon’ın ilk çizgi romanından alternatif kapak

Horizon Zero Dawn ne güzel oyundu yahu. Gerçekten tadı damağımda kalan, nihayetinde Platinum kupayı kazanıp suyunu çıkardığım nadir oyunlardan biri. Bence PlayStation 4’ün de en güzel ilk 10 oyunu içerisinde yer alıyor. Hoziron için bu sene başında bir çizgi roman çıkacağı açıklanmıştı. Guerilla Games ve Titan Books işbirliğince hazırlanacak olan çizgi roman, alışılmışın dışında oyunun hikayesinden sonrasını anlatacak. Genelde böyle çizgi romanlar hikayeyi desteklemek adına ana hikayenin öncesini anlatır. Ancak bu çizgi romanlar oyundan sonra yaşananları anlatacak.

İlk çizgi roman için Temmuz tarihi verilmişti ancak COVID-19 sebebiyle çizgi roman festivalinin ertelenmesiyle 5 Ağustos’a alınmış. İlk sayısı için de daha önceden yayınlanan kapağa göre alternatif bir kapak görseli yayınlanmış (sayfadaki). Eğer tarih değişikliği planları bozmadıysa ilk sayı dijital olarak ücretsiz olacak. Yanılmıyorsam kapaktaki makine de yeni bir düşman tipi.

Bu arada sonrasında geçse de Aloy’dan daha ziyade Talanah Khane Padish‘in hikayesini konu alacakmış. Kalanah, Aloy’un kaybolmasından sonra çıktığı macerada yeni tür makinelere rastlayacakmış.

BONUS: HBO Max’ın PS4 uygulaması olacak

Stream servislerine bir yenisi yakında HBO Max ile eklenecek. Aslında HBO’nun HBO GO adıyla sunduğu bir hizmet var ama o daha çok bizdeki BeIN Connect gibi TV aboneliği sahiplerinin içeriklere internetten de erişmesine imkan tanıyan bir servisti. Şimdi Netflix, Disney+ gibi bir işe girişiyorlar, ki HBO’nun Warner Bros’un bir kolu olduğu düşünürsek aslında Warner Bros’un stream hizmeti diyebiliriz. Bu hafta içinde de merakla beklenen, uğruna #ReleaseSnyderCut etiketleri açılan Justice League’in Zack Snyder’in kurgusu versiyonunun HBO Max’a özel olarak 2021’de geleceği açıklandı.

Şimdilik bu kısma çok fazla değinmeyeceğim. Ama Zack Snyder kurgusuyla ilgili attığım tweet’e göz atmanızı tavsiye ederim. Neyse konumuz şu ki; HBO Max, 27 Mayıs’ta hizmete açıldığında PlayStation 4’e de uygulaması yayınlanacakmış. Yapılan araştırmada da stream uygulamaları için PlayStation 4’ün en çok tercih edilen elektronik cihaz olduğu ortaya çıkmış. 15 dolar ücreti bulunan HBO Max içerisinde Friends, Rick and Morty, South Park gibi dizilerin yanı sıra birçok da film olacak. Ayrıca Friends’in HBO Max için özel bir yeni bölümü çekilecek.

BONUS: Cyberpunk Red masaüstü oyunu ertelenmiş

Oyunun zarları böyle bir pakette satılacakmış.

Cyberpunk 2077 için geri sayıma geçtik diyebiliriz. Oyun daha 17 Eylül ayında çıkacak ancak bu seferki konumuz masaüstü oyunuyla alakalı. Aslında Cyberpunk evreni, eski bir masaüstü oyununa dayanıyor. Ancak CD Projekt RED’in oyun için yarattığı Cyberpunk 2077 evreninde geçen başka bir masaüstü oyun hazırlanmış ve Haziran ayında piyasaya çıkacaktı. Ancak pandemi döneminde fiziki olarak üretimi ve dağıtımındaki problemler sebebiyle şimdilik belli olmayan bir tarihe ertelenmiş.

Cyberpunk Red isimli masaüstü oyun, 2020 yılı ile 2077 yılları arasındaki dönemin hikayesini konu alacakmış. Ayrıca bu süreçle ilgili de IGN’de yayınlanmış geniş bir makale bulunuyor, meraklıları tıklayabilir.

BONUS: İyi ki doğdun The Witcher 3

Gün geçmiyor ki bir başka doğum gününü kutlamayalım. Bu sefer de The Witcher 3’ün piyasaya çıkmasının üzerinden dile kolay tam 5 sene geçmiş. CD Projekt RED firması da bunu güzel bir Tweet ile paylaştı. Ben de daha geçtiğimiz hafta 1 aylık oynanış sonucunda, 5 sene sonra nihayet bitirmiştim.

#Bu hafta neler oynadım?

Rise of the Tomb Raider
Bu hafta da aslında geçtiğimiz haftadan pek farklı değildi. Yoğun bir şekilde Rise of the Tomb Raider oynadım. Haritaları ya %100 ya da olabildiğince ona yakın bir seviyede bitirerek ilerliyorum ki sonra tamamlamak için döndüğümde çok uğraşmayayım. Hikayenin yarısı bitti henüz. Gerçi Mafia II: Definitive Edition’ı da bir indirip ilk chapter’ı oynadım ama onu saymıyorum, sanırım bayramda Mafia’nın suyunu çıkaracağım 🙂 Detaylıca önümüzdeki sayıda yer veririm Mafia’ya.

Mailinizi bırakın, yeni sayı yayınlanınca haber vereyim!

İçerikle ilgili her türlü yorumunuzu ister aşağıdan yorum atarak belirtebilir, isterseniz de Bana Yazın sayfasından mesaj atabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler ❤

Total
26
Paylaşım
Benzer İçerikler