Haftalık PlayStation Gündemi #6 – (27 Haziran 2020)

İki haftalık aranın ardından tekrar merhaba 🙂 PlayStation 5 tanıtımının hemen ardından aslında PlayStation 5 özel gündem sayısı yapmayı planlıyordum. Ancak hem The Last of Us Part II’nin incelemelerinin yayınlanması, hem PS5 duyurusu derken işlerin yoğunluğundan yazıyı yazamadım. Pazar gününe ertelerim diyordum ancak o gün de doğum günüm için kutlama falan derken iyice kaynadı. Geçtiğimiz hafta da işlerin yine yoğunluğundan aslında kendime bir gündem notları yazamamıştım. Bu sebeple toplamda 2 haftalık bir ara vermiş oldum.

Bu iki haftalık aranın boşluğunu güzel yazılarla kapatacağım. Hem PlayStation 5 ile ilgili bir yazı hazırlıyorum, hem de The Last of Us Part II ile ilgili spoiler içerikli bir yazı hazırlıyorum. Bu hafta olmaz belki ama kısa süre içerisinde Naughty Dog’un tarihi ve oynadığım en iyi 10 PlayStation 4 oyunu gibi yazılar için de notlar alıyorum. Bu süreçte neden gündem gelmedi diye düşünen, siteyi ziyaret edip yahu yayınlanmamış diyen, bana mesaj atan herkese teşekkür ediyorum 🙂 Kaldığımız yerden devam edelim…

Başlamadan önce: The Last of Us Part II

Yazıya başlamadan önce The Last of Us Part II’ye çok kısa değinmek istiyorum. Aslında internette yapılan tüm tartışmalara değinmek, kendi bakış açımdan yorumlar yapmak istiyorum. Ancak uzun süreceği için bunu farklı bir yazıya taşımaya karar verdim. Umuyorum ki hafta içinde, The Last of Us Part II hakkında planladığım gibi bir yazı yazabilirim.

Eğer bana oyunu beğendin mi diye soruyorsanız cevabım şu şekilde; MÜ-KEM-MEL! Ben hayatımda bir oyunun bu kadar etkisinde kaldığımı hatırlamıyorum. Bitireli 2 haftayı geçti sanırım. İlk defa bir oyunda New Game+ başlayacağım. Oynanışı, atmosferi hepsi ayrı güzel ama hikayesi! Ah o hikayesi! Sen ne güzel bir hikayesin gerçekten. Nefret edenleri de anlıyorum, tercihlere saygı duyarım. Ben hikayeye bayıldım. Beni derinden etkilemekle kalmadı, duyguları da çok güzel geçti bana.<spoiler> Yeri geldi Abby’e hak verdim, yeri geldi Ellie’nin intikam duygusunu Joel’un her video sekansında derinden paylaştım </spoiler>. Oyun beni bildiğiniz ikiye ayırdı. Ve her iki parçam da kendilerine göre haklıydı.

Daha fazla uzatmayacağım şimdilik. Ancak aşağıda oyunun görüntülerinin üstüne Ellie’nin şarkısı ve sözlerinin olduğu videoyu paylaşıyorum. Önce videoyu izleyip/şarkıyı dinleyip öyle haftalık gündeme geçmenizi tavsiye ediyorum.

Crash Bandicoot 4: It’s About Time duyuruldu

Çocukluğumun oyunu geri dönüyor. Crash Bandicoot’un bende yeri çok ayrıdır. Hem Naughty Dog gibi muhteşem bir firmayı tanımamı sağlamış, hem de PlayStation 1 döneminin ilk uykusuz gecelerine imza atmıştır. Üç oyunu da, o dönem dayımla birlikte sabahlara kadar oynayıp bitirdiğimizi hatırlıyorum. Dayım Almanya’da bir haftalığına bizi ziyarete gelmişti. Biz de oturup akşamları oynayarak üç oyunu da bir haftada bitirmiştik. O dönem platform oyunları çok olduğu için o kadar da zor gelmiyordu, şimdi oyunlar da yarı otonom olunca, böyle platform oyunları bir tık zorlayabiliyor.

Crash artık Naughty Dog’dan çıktı, Activision’ın ellerinde yeniden popüler olmuştu. Önce ilk üç oyunun yeniden uyarlaması yapılmış, ardından da (halen satın alamadığım) Crash Team Racing piyasaya çıkmıştı. Bugüne kadar çıkanların hepsi aslında eski oyunların günümüze uyarlanmasıydı. Şimdi ise bana göre mükemmel bir haber geldi bu hafta. Crash Bandicoot 4, 20 yıllık aradan sonra geri geliyor!

Crash Bandicoot 4: It’s About Time’ın videosu o kadar güzel, o kadar zevkli duruyor ki anlatamam. Eğer platform oyunu ya da Crash sevmiyorsanız belki tam olarak duygularım geçmiyor olabilir. Zira herkesin sevebileceği tarzda olmayabilir. Ama yine de Crash bu! Dolu dolu bir oyun gibi gözükmesini geçtim, çıkış tarihi de bu sene! Oyun 2 Ekim 2020’de piyasaya çıkacak. Şimdiden kumbaraya daha çok para koysam iyi olur 🙂

The Last of Us Part II satışları 4 milyonu geçti

SIE, bugün PlayStation Blog’da yayınladığı yazı ile The Last of Us Part II’nin yakaladığı oldukça önemli bir başarıyı paylaştı. The Last of Us Part II’nin 21 Haziran itibarıyla 4 milyon satış adedini geçtiği açıklandı. Bu da, PlayStation 4 özel oyunları içerisinde en hızlı satan PS4 oyunu olduğu anlamına geliyor.

Oyunun “nedense” eleştiri bombardımanına tutulduğu gibi bir algı oluşturulmaya çalışılsa da işin aslı öyle değil. Oyun sadece en çok satan oyunlardan biri olmakla kalmadı, çok fazla kişi tarafından oynanıp beğeniliyor. Neil Druckmann da oyunun yakaladığı satış başarısı için tüm oyunculara bizzat teşekkür etmiş.

Marvel’s Avengers’tan yeni hikaye videosu

4 Eylül’de piyasaya çıkacak Marvel’s Avengers oyunu için bu hafta birçok yeni bilgi ve video geldi. Hikaye videosu, yeni kız karakterin ve düşman MODOK’un olayını bize tanıtırken, aynı zamanda Thor’lu uzun bir oynanış videosu ve Co-op görev videoları geldi. Ben alta sadece hikaye videosunu koyuyorum. Diğerleri için de linkleri bıraktım.

Daha yeni Rise of the Tomb Raider oynamış biri olarak Crystal Dynamics firmasına benim inancım tam. Rise of the Tomb Raider’dan sonra daha Shadow of the Tomb Raider oyununu yaptılar, bu da ondan sonra geliyor. Demek istediğim, bana göre Rise bile şu an çıksa sırıtmayacak bir oyunken, Marvel’s Avengers’a uzanan süreçte eminin epey geliştirmişlerdir kendilerini.

Oyunda özellikle co-op kısmının çok zevkli göründüğünü belirteyim. Ayrıca buradan ulaşacağınız blog yazısında oyunla ilgili, özellikle de War Table ve War Zone kısımlarıyla ilgili çok daha detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Düşününce Eylül ayına da çok kalmadı.

Cyberpunk 2077 Night City Wire ile yeni oynanış görüntüleri

Cyberpunk 2077 Night City Wire’ın 11 Haziran’da gerçekleştirileceğini fakat 25 Haziran’a ertelendiğini paylaşmıştım daha önce. Ne yalan söyleyeyim, iş güç derken tam saatini kaçırmışım. Sonrasında da 25 dakikalık bölümün tamamını izleyemedim, hızlıca göz gezdirdim. Özellikle araç kullanımlarının olduğu sahnelere ve grafiklere bayıldığımı söyleyebilirim.

Duymuşsunuzdur ama ben yine de belirteyim, Cyberpunk 2077 minik bir erteleme daha aldı ve Kasım ayına ertelendi. Fakat PlayStation 4’e Cyberpunk 2077 alanların, PlayStation 5’e ücretsiz olarak yükseltebilecekleri de açıklandı. O yüzden şimdiden ön sipariş yapsanız bence karlı çıkarsınız.

Night City Wire videoları bir seri olarak yayınlanacakmış. O yüzden Kasım ayına kadar bolca bilgi öğrenip, video izleyeceğiz. Bu bölümün tamamını izlemediğim için net bilgiler vermek yerine sizi videoyla baş başa bırakıyorum.

PlayStation Bug Bounty programı duyuruldu

PlayStation, bu hafta yaptığı açıklama ile daha güvenli bir konsol olmak adına HackerOne ile işbirliği içinde PlayStation Bug Bounty programını devreye aldığını bildirdi. Amaç tamamen basit, PlayStation yazılımının açıklarını bulup, sisteme raporluyorsunuz. Hem açık düzeltiliyor, hem de siz ödül kazanıyorsunuz. Özellikle kritik savunma açıkları için ödüllerin 50 bin dolar gibi yüksek bir tutardan başladığını da belirteyim. Daha fazla bilgi için blog yazısına göz atabilirsiniz.

Uzay yarışı geri dönüyor: Star Wars Squadrons resmen tanıtıldı

EA, sürpriz bir şekilde yeni bir Star Wars oyunu tanıttı. Bu sefer tamamen uzayda gemi kullanmak üzerine hem singleplayer hem de multiplayer modları olan bir oyun Star Wars Squadrons. Battlefront oyunlarında aslında gemileri kullanma imkanı bulunuyordu. İlk oyunda en azından yerde bulunan gemi jetonlarıyla gemiye geçiyorduk. Uzay gemisi konseptinin zaten güzel bir konsept olduğunu, Star Wars’un tüm gemilerinin de ünlü olduğunu düşünürsek bence zevkli bir oyun olacaktır.

FIFA 21’den ilk video internetlere düştü

Electronic Arts’ın 11 Haziran’dan 18 Haziran’a ertelenen online etkinliği bu hafta yapıldı. Yeni Skate’in de geleceğinin haberi geçildi ancak, başka elde tutulur büyük oyun olmayınca haliyle yine en göze batanı FIFA 21 oldu diyebiliriz. Uzun yıllar sonra siyah, renksiz bir logo ile karşımıza çıkan FIFA 21 için net bir oynanış videosu ya da özellik tanıtımı yapılmadı. Ancak gelecek nesli hissedin başlığıyla FIFA 21’in gösterilmesi, akıllara FIFA 14 dönemini hatırlattı. O da PlayStation 3 ve PlayStation 4 için ayrı ayrı geliştirilmişti. PS4 versiyonu çok daha iyi grafiklere ve ekstra özelliklere sahipti. Acaba FIFA 21’de de aynısı PS4 ile PS5 versiyonu arasında olur mu dersiniz?

Tokyo Game Show 2020 Eylül’de dijital olarak yayınlanacak

Tokyo Game Show 2020’nin daha önce iptal edildiğini gündemin eski sayılarında paylaşmıştım. Ancak TGS yönetimi farklı bir karar alarak Tokyo Game Show 2020’nin bu sene yapılacağını, fakat sadece online bir etkinlik olarak düzenleneceğini açıkladı.

Yeni dijital TGS 2020, 23-27 Eylül tarihleri arasında tamamen online olarak düzenlenecek. Birçok duyuruya ve oyuna ev sahipliği yapacak. Yapılan açıklamada çok büyük oyun firmalarından, indie geliştiricilere kadar geniş bir yelpazenin yer alacağı açıklandı. Bu sene dijital fuarlara iyi alıştık diyeceğim ama biraz yalan olacak, şu zamana kadar hiçbir fuara gitmeyip hepsini online olarak izlediğim için bende değişen pek bir şey olmadı 🙂

BONUS: The Last of Us Part II Collectors Edition’a iPhonedo bakışı

The Last of Us Part II’nin Collector’s Edition (almak istiyordum ama son dönemde vazgeçtim) kutu açılışını iyi kötü bir yerden izlemişsinizdir. Ben de malum, almadığım için içeriğini en detaylı olarak videolardan gördüm. Fakat sizinle bunlardan bir tanesini paylaşmak istiyorum. O da iPhonedo beyin yaptığı Collector’s Edition kutu açılışı. Kendisini daha yüzünü göstermediği zamanlardan takip eder, çok da severdim (hala severim). Sonrasında iyice ünlü olup albüm çıkardığında da iTunes’tan ön sipariş yapıp beklemiştim. Halen de birçok şarkısını özellikle yemek yaparken mırıldanırım 🙂 Kanalını henüz takip etmiyorsanız, mutlaka takibe alın.

BONUS: Ashraf Ismail görevinden ayrıldı, Ubisoft açıklama yayınladı

Açıkçası belki de yoğunluktan tam olarak takip edemediğim konulardan biri de bu oldu. Daha önce Assassin’s Creed Origins ile seriye yeni bir hayat veren, son olarak da Assassin’s Creed Valhalla’nın yaratıcı yönetmenlik koltuğunda oturan Ashraf Ismail, kendi adıma şok bir kararla görevinden istifa etti.

Bu olayın kısa bir geçmişi varmış, o kısımları hiç görmemişim. Ashraf Ismail’in ilişkiler konusunda karışık olayların olduğu, eşiyle problemleri olduğu (açıkçası net bilmeden de iddiaları söylemek istemiyorum) gibi konular yer alıyor. Ofis içini karıştıran eylemler olacak ki, Ismail oyuna leke sürülmemesi adına kendi isteğiyle istifa etmiş. Ubisoft da dün bir açıklama yayınlayarak konu için dışarıdan bir müfettiş tuttuklarını ve bağımsız inceleme sonucunda karar alacaklarını belirtti. O yüzden en iyisi rapor gelene kadar iddialara kapılmadan sonucu beklemek olacak.

BONUS: Cyberpunk’ın Netflix animesi 2022’de geliyormuş

Bu hafta düzenlenen Night City Wire etkinliğinde Cyberpunk 2077’den yeni oynanış görüntüleri gördük, ancak etkinlikte farklı ve sürpriz bir haber vardı. Cyberpunk 2077’nin dünyasında geçecek olan Cyberpunk Edgerunners isimli bir anime hazırlanıyormuş. 2022’de Netflix’te 10 bölüm olarak yayınlanacak olan anime, vücudunu bilgisayar parçaları ile upgrade eden bir çocuğu anlatacak, tamamen bağımsız bir hikayeymiş.

Animenin Studio Trigger tarafından geliştirildiğini, anime yönetmeni Japon Hiroyuki Imaishi tarafından yönetildiğini ve en önemlisi Silent Hill’in bestecisi Akira Yamaoka’nın müziklerini bestelediğini belirteyim. 2022’ye daha çok var mı?

BONUS: TLOU2 – Nothing Else Matters

The Last of Us Part II’nin en güzel sürprizlerinden biri de sanırım gitar çalma özelliğiydi. Ben dokunmatiği kullanarak asında Nothing Else Matters’ı çalmaya çalıştım ama tam becerememiştim. Tam nota bilgim de olmadığı için pek farklı şarkılar da deneyemedim. Ama internet şu an Ellie’nin gitarıyla çalınan birçok şarkıyla kaynıyor. Haliyle en güzellerinden biri de, özellikle de hızlı nota geçişleriyle bu Nothing Else Matters çalışması olmuş. Lafı daha fazla uzatmadan şarkıyla sizi baş başa bırakayım 🙂

Bu arada aynı abinin bir de izlemeye değer bir Johnny Cash – Hurt performansı var.

#Bu Hafta Neler Oynadım?

The Last of Us Part II
2 haftalık gündem yazısına ara verdiğim için, bu süreçte en çok oynadığım oyun olan The Last of Us Part II’yi yazmak istedim. Toplamda 31 saatlik bir gameplay sonucunda oyunu bitirdim. Toplamda 2 kasa açamamışım. Toplanabilirlerde fena değilim ama halen eksik var. Dolayısıyla önümüzdeki hafta New Game + moduna başlayıp Platinum kupayı almak gibi bir hedefim var. Oyunu beğendiğimi yazının en başında belirtmiştim zaten, o kısma girmiyorum bile. Halen etkisindeyim.

Mailinizi bırakın, yeni sayı yayınlanınca haber vereyim

İçerikle ilgili her türlü yorumunuzu ister aşağıdan yorum atarak belirtebilir, isterseniz de Bana Yazın sayfasından mesaj atabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler ❤

Total
0
Paylaşım
Benzer İçerikler