Haftalık PlayStation Gündemi #4 – (30 Mayıs 2020)

Her hafta hazırladığım haftalık PlayStation gündemine hoş geldiniz. Bu hafta The Last of Us Part II çoğunlukta haberler olsa da irili ufaklı güzel haberler vardı. Özellikle PlayStation Plus sahipleri için güzel bir ay olacak. Muhtemelen önümüzdeki sayı biraz büyük olabilir, çünkü PlayStation 5 oyunları gösterilecek.

Bu sayı öncesinde sitede birkaç minik değişiklik yaptım. Özellikle linkler bu yazıya tat kattığı ve biraz görünmez kaldığını düşündüğüm için, linklerin daha görünür olacağı bir stil oluşturdum. Lafı fazla uzatmayayım, sizi dördüncü sayı ile baş başa bırakayım.

The Last of Us Part II için State of Play yapıldı, 25 dakikalık oynanış görüntüsü geldi

The Last of Us Part II için her hafta yeni, güzel bir haber geliyor. Bu hafta da sürpriz bir şekilde TLOU II için bir State of Play düzenlendi. Bir önceki hafta Ghost of Tsushima’yı görmüştük, bu hafta da TLOUII’den içleri rahatlatan ama bir yandan da heyecanı artıran uzun oynanış videosu geldi. Yaklaşık 25 dakikalık videonun büyük bölümünde oyunun yönetmeni olan Neil Druckmann, oyunun yeni dünyası ve yapılabilecekler hakkında uzun uzun konuşuyor.

PS Vita <3 Bu arada oynadığı oyun da Hotline Miami 🙂

Son 8-9 dakikalık kısım ise ilk defa bize kesintisiz olarak bir oynanış görüntüsü sunuyor. Oyunda cidden yapılabilecek çok şey eklenmiş. Artık karakterimiz suya girip yüzebiliyor, iple sallanabiliyor, zıplıyor. Bu da şu demek; artık sadece haritada belirlenen yerlere gitmek zorunda değiliz, haritanın istediğimiz yerine gidebiliriz. Benim gibi etrafı gezip toplanabilirlere göz atan oyuncular için oyun süresini epey artıracaktır 🙂

Yukarıda da gördünüz. Oyun cidden efsane duruyor. Şunun şurasında 19-20 gün kaldı kavuşmamıza. Biraz daha sabır 🙂

Dead by Daylight’a Silent Hill desteği

Dead by Daylight hakkında pek fazla bilgi sahibi olduğumu söyleyemem. Birkaç kez internette videosunu gördüm, hatta Pintipanda’nın videolarında bir kez denk gelip göz attım. Onun dışında bu tarz bir kişinin ana düşman, diğerlerinin de kaçmaya çalıştığı tarzda oyunları pek sevemedim. Zamanında bu tarzda 2K’in yaptığı Evolve’a göz atmıştım ama onun da ömrü kısa oldu. Bu tarz oyunlar strateji ve konuşabildiğin ekip arkadaşları istediği için sanırım pek dalamıyorum. Aynı kafada 3-4 kişi bulmak kolay olmuyor. Düşünüyorum da gerçekten böyle bir ekiple oynamak da keyifli olurmuş. Resmen yazıyı yazarken oyunun zevkli olabileceğini anladım 🙂

Yine uzattım… Konumuz şu ki, hem Dead by Daylight, hem de Konami, sürpriz bir şekilde oyunda karakter olarak Silent Hill karakterlerinin yer alacağını açıkladılar. Daha doğrusu spesifik olarak Pyramid Head ile Silent Hill 3’teki Heather karakteri oyunda yer alacak. Biri düşman, biri de kaçanlardan biri olarak haliyle. Uzun zamandır yeni Silent Hill oyunu gelmiyordu, piyasayı yoklamak için iyi oldu resmen. Şöyle güzel bir Silent Hill oyunu gelse de oynasak aslında. Bu arada Dead by Daylight, Stranger Thing ve daha birçok popüler kültürden karakterleri de barındırıyor.

Iron Man PSVR Bundle’ı ortaya çıktı, oyun gold oldu

Iron Man VR oyununun demosunun çıktığını geçen sayıda belirtmiş, hatta oynanış videosunu da sayıya iliştirmiştim. Hatta o sayıda Iron Man VR’ın aynı zamanda PlayStation VR ile birlikte bundle olarak satılacağını da söylemiştim. Resmi PlayStation Blog’unda bundle’ın fotoğrafı yayınlandı. Hatta bu hafta bir gelişme daha oldu, oyunun yapımcısı, Iron Man VR’ın yapımının tamamlanarak “gold” olduğunu söyledi. Yani bütün oyunun kodlamasını bitirip bir CD’ye doldurup çoğaltılması için dağıtımcıya göndermişler. VR’ı kurayım da bari, hazır olsun 🙂

Plus’ın efsane ayı: Call of Duty WWII ve SW: Battlefront II

Bu ayı bir kenara not edin. Yıllar sonra da Haziran 2020 Plus için ne güzel bir aydı diye konuşulacak. Torunlarımıza anlatacağız, bir süre sonra anlatacak bir kişi kalmadığında tarih kitaplarındaki yerini alacak, derslerde okutulacak. Ekonomi derslerinde model olarak alınacak. Abarttığımı düşünebilirsiniz, biraz fazla gaza da gelmiş olabilirim. Ama şu aya bakar mısınız yahu!

Belki de benim tam tarzım oyunlar olduğu için biraz gaza gelmiş olabilirim. Ama bu ay 2 tane AAA oyun ki ikisi de birbirinden güzel olan 2 oyun Plus abonelerine ücretsiz olarak veriliyor. Bir kez eklediğinizde de Plus abonesi olduğunuz sürece ömür boyu oynayabiliyorsunuz.

Call of Duty WWII, benim son dönemde en çok beğendiğim Call of Duty oyunuydu. Yalan yok, son Modern Warfare oyununu da çok sevdim aslında, ama WWII ile aynı etkiyi yapmadı. Tam da geçen haftaki sayıyı hazırlarken Call of Duty tarihi ile ilgili bir araştırma yapıyordum, WWII’yi görünce canım çekti tekrar oynasam mı diye düşünmeye başladım. Çat! Plus ile bedava geldi. Keşke başka bir şey isteseymişim. İşin güzel tarafı, oyunun multiplayer tarafında da şimdi epey oyuncu dolacaktır. Bu arada CoD: WWII oyununu zamanında IGN Türkiye için incelemiştim, linki halen aktif. O dönem oyunun gazıyla da 9 puan vermişim. Halen de iyi oyun olduğunu düşünüyorum gerçi.

Bir diğer oyun ise Star Wars: Battlefront II. Hikaye modunu bir kenara bırakıyorum, aslında eğlenceli bir hikayesi var ama yine alternatif bir hikayeye sahip. Daha önemlisi klasik multiplayer modu. Açıkçası ben ilk Battlefront’u daha çok sevmiştim. O dönem PlayStation 4’te oynayıp sevmekle kalmamış, Darth Vader’lı Battlefront tasarımı PlayStation 4’ü gidip satın almıştım. Ama sonra IGN ofisini kurduğumuz ilk haftada hırsızın girmesiyle kutusunda duran güzelim konsol çalınmıştı. Halen içimde bir yara. Neyse, Battlefront II’yi sanırım o yüzden aşırı fazla oynamadım ama her daim eğlenceli bir oyun. Özellikle de oyuncu sayısının artacak olmasından dolayı 48 kişilik online haritalar eğlenceli olacaktır.

Sherlock Holmes: Chapter One duyuruldu

Bu haftanın en sürpriz haberlerinden biri belki de. Bir anda fragman ile duyuruldu oyun. Frogware’in yaptığı Sherlock Holmes serisinin bu sefer öncesini, daha gençliğini anlatacak bir oyun geliyor. O yüzden Holmes bildiğimiz tarzından daha çok, bir Kore-Japon oyunundan fırlamış gibi duruyor. Sanırım videoda yanındaki kişi de haliyle Watson değil, Mycroft olabilir.

PlayStation 4’ün ilk döneminden beri iki Sherlock Holmes oyunu Crimes & Punishments ve The Devil’s Daughter oyunlarını oynamadığımı itiraf edeyim. Çok ilgimi çekiyor, sürekli de elim gidiyor kütüphanede. Ancak sanırım Platinum toplarım o yüzden rehberle oynayayım diyerek sürekli erteliyorum. Yeni oyun gelmeden bari oynayayım. Bu arada Sherlock Holmes: Chapter One’ın hem PS4’e hem de PS5’e geleceğini ve 2021 yılında çıkacağını belirteyim.

Captain Tsubasa’nın çıkış tarihi açıklandı: 28 Ağustos

En ilginç oyunlardan biri sanırım bu. Geçtiğimiz aylarda ilk defa duyurulmuştu Captain Tsubasa’nın oyunu geliyor diye. Liseliler hatırlamaz şimdi ama Tsubasa’yı az mı izledik zamanında. Şu an sanırım televizyonlar o kadar çizgi film vermiyor, biraz eksiklik de oradan geliyor. Yoksa biz de çocukken, hele internet yokken araştırıp bulmuyorduk. Türk kanalları bir dolu çizgi film veriyordu.

Tsubasa’nın oyunu da ilginç olacak çünkü adamlar bildiğimiz futbolu oynamıyor. Kuralları benzese de yani o hareketler, o vuruşlar, o kurtarışlar ve hatta o fauller bildiğimiz futbol olamaz 🙂 Oyunu da bunları içerecekmiş. Grafikleri de çizgi filmi anımsatıyor. Bu hafta yayınlanan videoda hem oynanış görüntüleri düzgünce gösterilmiş oldu, hem de çıkış tarihi açıklandı. Oyun 28 Ağustos’ta PlayStation 4 için geliyor.

The Last of Us Part II – Inside the Details

The Last of Us Part II için yapılan 4 bölümlük “Inside” serisinin üçüncü bölümü yayınlandı. Inside the Details isimli bu bölümde, oyunun oynanış aşamalarından daha çok, yapım aşamasındaki detaylara odaklanılmış. Özellikle yapılış kısmından ve hatta Naughty Dog ofisinden bolca görüntü var. Oyun yapımıyla ilgililere ve meraklılarına güzel bir video.

F1 2020’den Hanoi Street Circuit ilk gösterimi

Bu sene Formula 1’de ilk defa yer alacak olan Vietnam’ın ilginç pisti Hanoi Street Circuit, aynı zamanda F1 2020 oyununda da yer alacak. Şu an Formula 1’in gerçek durumunu bilmiyorum, sanırım koronavirüs sebebiyle yapılmıyor, ama pist ilk tanıtımını dijital olarak yapabilir gibi duruyor. Pistin haritasına baktığımızda da bir hayli ilginç duruyor Hem çok fazla düz yol hem de aşırı keskin virajlar var. Codemasters, Twitter hesabından pistin üzerinden tadımlık bir ilk bakış videosu yayınladı. Oyunun 10 Temmuz’da PlayStation 4’e çıkacağını hatırlatayım.

PlayStation 5 canlı yayın etkinliği 4 Haziran’da!

En güzel haberi en sona sakladım 🙂 Bu haftanın haberlerini toplamış, başlıklarına ayırmış ve sayıyı yazmaya başlamışken geldi güzel haber. PlayStation 5’in oyunlarını gösterecek olan, 1 saati biraz aşkın bir yayın yapılacağı açıklandı. Hem de PlayStation’ın CEO’su Jim Ryan tarafından bizzat yazılan bir blog yazısıyla.

PlayStation 5 oyunlarını merakla bekliyorduk. Bakalım neler tanıtılacak, neler göreceğiz? Bir de duyuru görselinde DualSense’in siyah olma detayı var ki, PS5 ile ilgili her detay çok heyecanlı gerçekten 🙂 Bu sayıda artık etrafta konuşulanları çok yazmıyorum, önümüzdeki sayıda zaten tüm tanıtılanlar hakkında bol bol konuşuruz.

Avengers oyunuyla ilgili bilgiler 24 Haziran’da geliyor

Oyunun yeni yayınlanan ekran görüntüsü.

Tomb Raider oyunlarının yapımcısı Crystal Dynamics tarafından yapılan ve yine Square Enix tarafından dağıtılacak olan Marvel’s Avengers oyunundan yeni haber geldi. Aslında ertelenmeseydi, şu sıralar oynuyor olacağımız oyun bildiğiniz gibi Eylül ayına ertelenmişti. Bir süredir sessiz olan oyundan güzel bir haber geldi. Resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, 24 Haziran’da yapılacak bir canlı yayınla oyundan yeni oynanış videosunun ve co-op oynanışa dair yeni bilgilerin geleceği açıklandı. Açıkçası yılın sürpriz oyunu olmaya aday, merakla bekliyoruz. 24 Haziran’a kadar geçen sene çıkan uzun oynanış videosuna tekrar göz atabilirsiniz.

Haftanın yeni PlayStation oyunu: Minecraft Dungeons

Bu haftanın en öne çıkan oyunu kesinlikle Minecraft Dungeons. Aslında Minecraft hayranı bir insan değilim, ama hem incelemeler hem de izlediğim videolar beni bir denemeye itti. Öncelikle şunu söyleyeyim, bu bildiğiniz bir Minecraft oyunu değil. Aslında çok fazla büyük oyunu da değil. En doğru tanımı aslında çocuklara ya da frp-rpg oyunlarını, Dungeon temalı oyunlara hiç başlamayanlar, bilmeyenler için mükemmel bir eğitici başlangıç oyunu. İster çocuğunuza, ister eşinize, ister dostunuza. Diablo 3’ü birlikte oynamak istiyorsanız önce Minecraft Dungeons oynatın 🙂 84 TL gibi bence uygun bir fiyatıyla satışa çıktı. Kupa kazananımı da kolay gözüküyor. Sanırım oyun hakkında ayrıca bir inceleme tadında yazı yazabilirim.

Haftanın yeni PlayStation oyunu: Those Who Remains

Bu hafta ikinci bir yeni oyun koymaya karar verdim, çünkü Those Who Remains‘in, Minecraft’ın altında ezilmesini istemedim. İlginç bir oyun Those Who Remains. Psikolojik gerilim oyunu, ama bildiğimiz tarzda bir aksiyonu yok. What Remains of Edit Finch tarzında, deneyim oyunu diyebilirim. Birinci şahıs kameradan, Dormont isimli ıssız bir kasabada gerçekleşen ilginç olayları oynuyoruz. Ya da deneyimliyoruz diyeyim. Açıkçası oyun hakkında pek bilgim de yok, 1 kişinin raporlamasına göre hikayesi 9 saat civarı sürüyormuş. Bu da deneyim oyunları içinde uzun bir süre demek. Ama meraklıları için mutlaka göz atılası. Fiyatı da yine 84 TL gibi oldukça uygun.

PS Store indirimlerinden seçmeler

PlayStation Plus İki Kat İndirim
Bu hafta PlayStation Plus sahipleri için ekstra avantajlı bir hafta. Birçok oyunda Plus sahiplerine özel iki kat indirim uygulanıyor. Örneğin PES 2020’yi (yeni adıyla eFootball PES 2020) 26,80 TL gibi inanılmaz bir fiyata satın alabilirsiniz. Ben oynamadım ama meraklıları çok olan Persona 5’in de fiyatı 59,80 TL’ye iniyor. Birçok Ubisoft oyunu da eklenmiş durumda. En iyisi linke tıklayarak kendiniz bakmanız. Kütüphanenizde eksik olan oyunları almak adına güzel bir fırsat olabilir.

BONUS: Dreams üzerinde Unreal Engine 5 videosu tekrar yapılmış

Dreams oyununun neler yapabildiğini görmek gerçekten hayret verici diyebilirim. Oyun yapımcılarından, sanatçılara kadar herkesin yararlanabileceği Dreams, her geçen gün beni şaşırtıyor. Aslında Haftalık Gündem yazısını hazırlarken ilk sayıdan beri paylaşmak istediğim birkaç Dreams görüntüsü oldu, ancak bonus içerikler hep fazla olunca, yazıyı uzatmamak adına paylaşmamıştım. Bu sefer paylaşılmayacak gibi değil. Geçtiğimiz günlerde gösterilen Unreal Engine 5’in PlayStation 5 demosunu, Martin Nebelong isimli bir Dreams sanatçısı (yaptıklarından sonra sanatçı demek daha doğru) tekrardan canlandırmış. Hem de Dreams motoruyla!

Buradan Martin’in kanalına ve daha fazla Dreams videosuna göz atabilirsiniz. Videonun içerisine nasıl yapıldığını da koyması çok iyi olmuş. Dreams’in araçlarının nasıl çalıştığına dair örnek bir çalışma.

BONUS: Death Stranding fotoğraf modundan harika bir video

YouTube’da Launch Sequence isimli bir kanal, Reddit üzerinde bir video yayınladı. Death Stranding’in fotoğraf modunu ve PlayStation’ın kayıt özelliklerini kullanarak, fotoğraflar ve hareketli görüntüler üzerinden harika bir fotoroman gibi hikaye videosu hazırlamış. Tabii elde ettiği görüntüleri bilgisayarda bolca kurgulamış ama yine de ortaya harika işler çıkmış. Tüm kareler, oyuncunun fotoğraf modundan elde ettiği kareler ki bu da fotoğraf modunun geçen sayıda da belirttiğim gibi ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Videoyu izleyince Death Stranding oynamak isteğim arttı 🙂

BONUS: The Last of Us Part II Tweetleri

Bu hafta The Last of Us Part II ile ilgili 2 tane güzel tweet vardı. Bir tanesi God of War’un yönetmeni Cory Barlog’un muhtemelen oyunu bitirdikten sonra attığı hayran dolu tweet. Oyuna gerçekten hayran olmuş tweet’ler atmaya da halen devam ediyor.

Bir diğeri ise Neil Druckmann’ın paylaştığı köpek göndermeli tweet. Oyunda yer alan yeni köpek düşmanlarla ilgili benim görmediğim fakat birkaç yerde sözünün geçtiğini gördüğüm tartışmalar dönmüş. Birçok oyunda köpekler düşman olarak yer alıyor. Fakat Neil da bu tartışmalardan haberdar olacak ki, Ellie’nin silah doğrulttuğu sahneye bakan kedilerin olduğu fotoğrafa köpeklerle ilgili bir gönderme yapmış. Sonrasında da köpekleri çok sevdiğini belirtmiş.

#Bu hafta neler oynadım?

Rise of the Tomb Raider
Üçüncü haftaya girdim Rise of the Tomb Raider’da. Aslında güzel bir oyun ama çok fazla haritada eşya toplamamızı istiyor ve hiç yenilikçi bir şey katmıyor, sürekli aynı sürdüğü için buralarda vakit kaybediyorum. Onun dışında bu hafta işler de biraz yoğun olduğu için aslında pek oynayamadım. Bir de Yüzüklerin Efedisi Extended izleme işine girdik akşamları, o yüzden halen bitmedi. Sanırım bu hafta sonu içinde biter.

The Last of Us Remastered
İkinci oyun için o kadar çok haber geldi, yazı yazdım, video izledim. Haliyle o kadar canım çekti ki baştan yeni oyuna başladım. İyi de olmuş, aslında Remastered versiyonunu oynamamıştım. PlayStation 3’te bitirdiğimden beri unuttuğum detaylar varmış. Aslında hanım da hikayeyi görsün diye bir amacım vardı ama niyeyse kamera hareketleri izlerken midesini bulandırdı. Neyse, daha ikinci oyun öncesi vaktim var bitirmek için. Şu an 5 saat oynayabildim daha.

Mailinizi bırakın, yeni sayı yayınlanınca haber vereyim!

İçerikle ilgili her türlü yorumunuzu ister aşağıdan yorum atarak belirtebilir, isterseniz de Bana Yazın sayfasından mesaj atabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler ❤

Total
30
Paylaşım
Benzer İçerikler