Futbol izlerken hepimizin her pozisyon için fikri oluyor. Orada şu karar verilmez, bu kart gösterilmez, kartın rengi çingene pembesi olması, o adam futboldan men edilmeli vs… Söylemler uzar gider. Ancak futbol oyunu içerisinde anlık kızmadan önce kuralları da iyi bilmek, hazırlıklı olmak gerekiyor.

TFF, bu sene (2016/2017) sezonundan itibaren değişen kurallar listesini yayınlamış. Tüm değişen kuralları yazmayacağım ancak birkaç tanesine dikkat çekmek istiyorum.

1 – Kırmızı kartlık hareket, temas olmasa dahi kırmızı kart gösterilerek cezalandırılacak. Temas şartı aranmayacak.

Çok önemli bir değişiklik. Hani niyeti kötü deriz ya. İşte o hesap, artık hakemler bir anlamda niyet okuyacak. Hakemlerin işleri bu konuda epey zor olacak, çünkü temas etmese bile kırmızı kart gören takımın taraftarları bir hayli kızacak! Aslında bu kural ne kadar basit gözükse de ucu biraz açık olmuş. Bu sezon bu kural yüzünden çok küfürler edilecek, demedi demeyin.

2 – Ceza alanı içerisinde bariz gol şansı içeren faul pozisyonlarında doğrudan üçlü cezaya (penaltı, kırmızı kart, bir karşılaşmadan men) sebep olan karar hafifletilecek.

Bu da şimdiden “hoca neden kırmızı kart göstermiyorsun” tarzı söylemlere sebep olacak gibi. Bu kural da bir önceki gibi biraz ucu açık olmuş. Hafifletilecek ne demek mesela? Biraz teori geliştirecek olursak; penaltı olacak ama kırmızı kart görmeyecek, penaltı olacak ama kart görse de cezası sonradan iptal olabilecek… Bariz gol şansı ile ilgili net bir kural değişikliği gözükmüyor, sadece bariz gol şansının cezasında minik bir değişiklik yapılacak gibi.

3 – Penaltı atışı öncesi çizgiyi terk eden kaleci sararacak. Vuruş öncesinde ceza sahasına giren oyuncular da sarı kart görecek ve penaltı tekrar edilmeyecek.

Bu da benim dikkatimi çeken, yine önemli bir kural değişikliği. Vuruş öncesi çizgisini terk eden kaleci konusunda bir sıkıntımız yok, kimsenin de yoktur. Ama vuruş öncesi ceza sahasına giren oyuncular yüzünden artık penaltı tekrar edilmeyecek. Bu ne demek? Artık yok sağımda solumda oyuncular girdi, dikkatim dağıldı vs gibi bahanelere yer yok, o penaltıyı atacaksın. Ancak, rakip oyuncu eğer sarı kart görmek pahasına eğer kaleciden dönerse bari ben çıkarayım diye erken girerse, bu kural tamamen penaltının aleyhine olan takımın avantajına olacak. Yani biraz kritik bir karar diyebilirim.

Sakin olun, yeni kurallar bende
Sakin olun, yeni kurallar bende

Örnek olarak; A takımı, B takımına karşı penaltı atıyor. B takımının bir oyuncusunun kartı yok ve penaltı vuruşundan önce ceza sahasına girdi, kaleciden dönen topu uzaklaştırdı. B takımı oyuncusu sarı kart görecek ancak pozisyon içerisinde bu kartı avantajına kullanmış olacak. Diğer bir örnekle A takımı oyuncusu yine takım arkadaşının hemen arkasından koştu ve topa vurmadan ceza sahasına girdi, yine kaleciden dönen topu gole çevirdi. Normalde bu da yasakken artık bunun da önü açılmış olacak. Diğer yandan sarı kartların gol olmazsa eğer ne zaman verileceği de ayrı bir tartışma. Adam ceza sahasına girdi diye sarı kart vereceksin ama kaleciden döndü top ve oyun devam etti. Ne zaman vereceksin? Taraftar bunu ne zamana kadar aklında tutacak?

4 – Eğer sahaya yabancı biri (oyuncu listesindekiler, yedekler, oyundan çıkanlar, kırmızı kart görenler, teknik heyet, yetkililer hariç) girer ve o sırada top da kaleye doğru gidip gol olursa ve sahaya giren kişi savunma oyuncusunu engellemez ya da topa bir müdahalede bulunmaz ise gol geçerli olacak.

Gelelim en şükela kurala. Kuralı ekstra açıklamaya gerek yok bence, direkt bir örnekle anlatmak istiyorum. Mübalağa yapacağım ama sonuçta kuralın ucu açık olduğuna göre atış serbest. Şimdi A takımı, B takımının kalesine yaklaştı, bir taraftar sahaya girdi ve pantolonunu indirip malvarlığını teşhir etmeye başladı. B takımının kalecisi ve oyuncusu bu taraftara baktılar (anlık refleks, insanlık hali…), o sırada A takımının fırsatçı golcüsü bunu fırsat bilip kaleye şutu çaktı ve gol oldu. İşte bu absürd durumda hakem golü verecek! Normalde yabancı biri sahaya girdiği anda oyun dururdu. Şimdi ise sahaya girip dikkat dağıtmak serbest resmen!

Tamam verdiğim örnekte çıplaklıktan dolayı hem milyonlara rezil olursun hem de cezası büyük olur ama teşhir yapmadığını, sadece sahada boş boş koşarak dikkati çektiğini düşün. Cezasını söyleyeyim; seni önce emniyete götürürler, sonra “n’aptın çocuum” diyip serbest bırakırlar. Sana da 1-2 sene maçlara girme yasağı gelir o kadar. Ama takımına resmen asist yapmış olursun o da ayrı.

Kural yine bence çok net değil. Verdiğim örnekte A takımı oyuncusu, şutu yabancı biri sahaya girdikten sonra çekiyor. Kural ise sadece o sırada top zaten kaleye doğru gidiyorsa uygulanıyor olabilir. Tartışmaya açık.

Bu kuralların yazının başında da belirttiğim gibi çok büyük tartışmalara yol açacağı, insanlar kural değişikliğini bilmediği için sağlam küfürlerin döneceği kesin. Bu arada çizgi hakemleri de bu sene itibarıyla kalkıyor. Kuralları SporX’ten aldım, dolayısıyla yazıda bahsettiğim ‘ucu açık’ kısımları bu sitedeki habere dayanıyor. Eğer değişen kural kitabında kurallar daha ayrıntılı yazıyorsa bir şey diyemem 🙂

2016/2017 futbol sezonunun bol gollü ve eğlenceli geçmesi dileğiyle.

Jestman'in yazılarını beğendin mi? Sosyal medyadan takip edebilirsin!