Kris Dunn – Bu Çocuğa Dikkat

Bundan 7 sene önce, 2009 yılında NBA Draft’ından önce Timberwolves için seçilebilecek oyuncu listesi içeren bir blog yazısı yazmıştım. Guard ihtiyacı olan T-Wolves için seçilebilecek oyuncular arasında Stephen Curry diye bir genç var(!), nolur seçin demiştim. Seçmediler tabii. 5. ve 6. sıradan üst üste seçim şansı vardı, ancak gidip Ricky Rubio ile Jonny Flynn’i seçtiler. Hemen ardından 7. sıradan ise Stephen Curry, Golden State tarafından seçildi.

Tamam, o dönem Avrupa’dan gelen Ricky Rubio’dan beklenti yüksekti. Ancak hem Rubio hemen gitmedi, bir süre daha Barcelona’da oynadı. Hem de NBA’e gittiğinden beri 10 sayı, 8 asist, 4,5 ribaund ve 1,5-2 top çalma ortalamaları ile oynuyor. Bir basketbolcu, özellikle de Avrupa için mükemmel istatistik olabilir ancak NBA için böyle istatistiklere sahip bir guard’ınız varsa ve diğer oyuncularınız süperstar değilse başarısız olursunuz. Oyun zekanız her ne kadar yüksek olursa olsun!

Neyse lafı çok da uzatmayayım. Timberwolves son 2 senedir muhteşem bir takım kurma yolunda ilerliyor. Önce Zach LaVine gibi iyi bir oyuncuyu draft ettiler, ardından Kevin Love’ı gönderip o senenin draft’ında birinci sıradan seçilen Andrew Wiggins’i kadroya kattılar. Geleceğin atletik takım oyuncusu guard’ıyla (LaVine) yıldız olmaya aday Wiggins daha ilk senelerinden sağlam giriş yaptı. Geçen sene bu ikiliye draft’ın yine ilk sırasından Karl Anthony-Towns katıldı. Towns, tıpkı Wiggins gibi daha ilk senesinden yılın çaylağı ödülünü aldı. Yine ilk senesinden Love’ın başarılı sezonlarının istatistiğine ulaştı. O sırada Wiggins ile LaVine’in pişme süreleri de devam etti.

Bu sene, 2016 yılında Timberwolves’a iki önemli isim daha katılıyor; koç Thibodeau ve Kris Dunn. Chicago Bulls’un başarılı koçu Thibodeau’nun geride kalan sezonda takımın başında olan Sam Mitchell’dan daha iyi olduğu kesin. Kris Dunn ise sezon başında draft’ın ilk sıralarında gösterilen bir oyuncuydu. Bir mock draft sitesi Timberwolves’un seçebileceğini, tam da ihtiyacı olan biri olduğunu ancak Dunn’ın 5. sıraya kadar düşemeyeceğini söylemişti. Şans biraz yaver gitti diyelim, Dunn 5. sıradan Timberwolves’a katıldı.

En önemli özelliği sayı atmayı sevmesi. Atletik özelliklere son derece sahip. Daha ilk maçında, yaz liginde alley-oop yaparak bunu gösterdi. Zor savunmaya karşı bile akrobasik hareketlerle potayı bulabiliyor. Gençler liginde 16 sayı 5,5 ribaund 6,5 asist ve 2,5 top çalma gibi önemli istatistiğe ulaşmış. Hırsıyla da birleşince Timberwolves’a çok şey katacağı kesin. Hatta NBA’in de en iyi oyun kurucularından biri olabilir.

Buraya yazıyorum (bu yazının amacı o zaten); Towns, Wiggins, LaVine ve Dunn bu ligin yıldızı olacaklar. Hepsi de çok çalışan, bol antreman yapan ve gelişen genç oyuncular. Bu istekleri devam ederse hepsi NBA’in en önemli isimleri haline gelebilir. Eğer hepsi Timberwolves’ta kalmaya devam ederse takımı şampiyonluğa bile taşıyabilirler. Minnesota şehri uzun zamandır Playoff görmedi ama bu sene playoff’a en azından katılmak garanti gibi duruyor. İlk turda elenilse bile başarı olur.

Bu arada Kris Dunn’ın yaz ligi ilk maçıyla ilgili haber + istatistik.

Total
0
Paylaşım